کشف مُهرهای هخامنشی و اشکانی در محوطه تاریخی ریوی | این مُهرها چه می‌گویند؟

مُهرهای خشتی مربوط به دوره‌های هخامنشی و اشکانی در محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان کشف شد.

چمدان - سرپرست هیئت ایرانی باستان‌شناسی در محوطه تاریخی ریوی گفت: در فصل هفتم کاوش‌های بین­ المللی باستان‌شناسی در محوطه تاریخی ریوی، تعداد زیادی اثر مُهرهای گِلی کشف شد.

محمدجواد جعفری گفت: این مهرها به همراه خمره­‌های بزرگ در یکی از اتاق‌های ساختمان خشتی واقع‌شده در مرکز محوطه کشف شد که از نقش اشکال حیوانی بر روی آن‌ها به نظر می‌رسد مربوط به دوران هخامنشی و اشکانی است.

وی افزود: کشف این گل مهرها و خمره‌­ها نشان از وجود سیستم انبارداری و تبادلات اقتصادی گسترده ساکنان محوطه ریوی با سایر سکونتگاه‌های تاریخی منطقه است.

سرپرست هیئت ایرانی باستان‌شناسی در محوطه تاریخی ریوی گفت: اثر مهر یا گل مهر که امروزه به مهروموم شهرت دارد روشی برای انجام معاملات اقتصادی و تجاری، ارسال کالا و اسناد، انبارداری و نگهداری کالا بوده که از پیش‌ از تاریخ در میان جوامع انسانی رایج بوده است.

 هر یک از این اثر مهرها معمولاً حاوی یکی از اشکال مختلف هندسی، گیاهی، حیوانی و انسانی است که مطالعه آن‌ها اطلاعات بسیار مهمی در خصوص اقتصاد، فرهنگ، هنر و پدیده‌های اجتماعی جوامع تاریخی بازگو می‌کند.

این مهرها به همراه خمره­‌های بزرگ در یکی از اتاق‌های ساختمان خشتی واقع‌شده در مرکز محوطه ریوی کشف شد

محوطه تاریخی ریوی در سال ۱۳۴۶ با شماره ۷۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و یکی از مهم‌ترین استقرارهای تاریخی در شمال شرق کشور است که بقایای باستان‌شناسی از دوره‌های مفرغ، آهن، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی را در خود جای داده است.

کد خبر 246775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =