کارهایی که مهمانداران هواپیما نباید انجام دهند

حتما تا به حال برای همه ما پیش آمده است که وقتی برای مسافرت از هواپیما استفاده می‌کنیم برای لحظه‌ای دلمان خواسته که به جای خلبان و مهمانداران هواپیما باشیم.

اما احتمالا نکته‌ای که خیلی از ما نمی‌دانیم این است که صنعت هواپیمایی پر از محدودیت است و  مهمانداران هواپیما باید از قوانین بسیاری پیروی کنند که ممکن است شنیدن آن برای شما عجیب باشد. این شغل مانند بقیه کارهای معمول از ساعت9 تا 5 نیست، اما مطمئناً با مزایای خاص خود همراه است.

اگر تا به حال در مورد اینکه مهماندار هواپیما شوید فکر کرده‌اید یا مجذوب پیچیدگی‌های این کار شده‌اید، می‌توانید با گذراندن دوره مهمانداری هواپیما آن را به واقعیت تبدیل کنید. همانطور که گفته شد این شغل قوانین و باید و نبایدهای بسیاری دارد. به همین علت در ادامه به بررسی کارهایی که مهمانداران هواپیما نباید انجام دهند می‌پردازیم.

1- نباید از عطرهای سنگین استفاده کنند.

بهداشت در صنعت هواپیمایی بسیار سختگیرانه است و مهمانداران هواپیما همیشه باید ظاهر زیبایی داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها باید مراقب باشند که از کدام عطر استفاده می‌کنند. اگرچه برای بسیاری از ما خوشایند است اما اگر رایحه بسیار سنگینی استفاده شود ممکن است هنگام پرواز با سایر مسافران، همکارانشان یا حتی خلبانان برای آن‌ها آزاردهنده باشد.

2- قرار نیست آن‌ها کیف مسافران را بلند کنند.

یکی دیگر از نکاتی که در دوره مهمانداری هواپیما بر آن تاکید می‌شود این است که شما به عنوان مهماندار هواپیما مجاز به برداشتن چمدان مسافران نیستید و این کار برای سلامتی شما بسیار مضر است. مهماندار تنها قرار است مسافر را درگذاشتن وسایل در کمدهای بالای سرشان کمک کند. انجام این کار برای 200 مسافر در هر پرواز و 4 بار در روز، به طور جدی بر سلامت فیزیکی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

3- اجازه خوردن و آشامیدن در مقابل مسافران را ندارند.

مهماندار هواپیما هم مانند بقیه مسافران انسان است و به مواد غذایی برای عملکرد مناسب در ارتفاع 35000 فوت نیاز دارد. اما باید سعی ‌کنید این کار را خارج از دید مسافران انجام دهید. در بیشتر هواپیماها، بخش غذا خوردن آن‌ها توسط پرده‌ای از کابین جدا می‌شود. اگر به سرویس بروید و ببینید پرده کشیده شده است، این بدان معناست که مهمانداران پرواز شما در حال استراحت، ناهار یا وعده غذایی شبانه خود هستند.

4- به دلایل امنیتی نمی‌توانند از گوشی استفاده کنند.

با گذراندن  دوره آموزش مهمانداری هواپیما متوجه می‌شوید که در طول پرواز، بسیاری از کارهایی که مسافران می‌توانند انجام دهند برای شما ممنوع است. وقتی اطرافیان مسافر با صدای بلند صحبت می‌کنند یا کودکی گریه می‌کند، فرد می‌تواند در گوش‌هایش گوشی قرار دهد یا برای تماشای فیلم از آن استفاده کند اما برای مهمانداران اینطور نیست. درست است که صداهای آزاردهنده  بسیاری وجود دارد که خسته کننده هستند، اما، شما به عنوان مهماندار باید تمام سیگنال‌های مختلف شنیداری را بشنوید زیرا آن‌ها شما را از زنگ‌های تماس مسافر، آتش سوزی، زنگ خطر و ... آگاه می‌کنند.

5- نمی‌توانند  از مسافران انعام بگیرند.

حتی اگر مسافران بخواهند به مهمانداران پرواز برای خدمات خود، مانند سرو غذا یا نوشیدنی انعام بدهند مهماندار نباید از آن‌ها پول نقد دریافت کند و این کار ممنوع است.

6- نباید بدون ساعت وارد هواپیما شوند.

زمان در پرواز بسیار مهم است. در دوره مهمانداری هواپیما تاکید بسیار بر این است که مهماندار همیشه باید زمان رسیدن به هواپیما، سوار شدن، شروع سرویس و پیاده شدن را بداند. اصولاً آن‌ها برای تمام وظایف خود به ساعت نیاز دارند. آن‌ها موظف به استفاده همیشگی آن هستند. همچنین ساعت باید آنالوگ باشد و ثانیه‌ها را نشان دهد زیرا برای شرایط اضطراری به آن نیاز دارند.

7- نمی‌توانند با صدای بلند در کابین صحبت کنند.

در یک فضای محدود مانند کابین هواپیما، مکالمات توسط افراد مسافر شنیده می‌شود. دستورالعمل‌های رفتاری شخصی وجود دارد که از مهمانداران هواپیماها خواسته می‌شود آن‌ها را دنبال کنند. به عنوان مثال، در کابین، نباید در مورد زندگی شخصی، کار و غیره با صدای بلند با یکدیگر صحبت کنید. در هواپیما حریم خصوصی زیادی وجود ندارد، بنابراین همه باید با اطرافیان خود با رعایت ادب صحبت کنند و از این آداب معاشرت برای پرواز در هواپیما پیروی کنند.

8- آنها هنگام پرواز نمی‌توانند بخوابند.

خوابیدن در هنگام سفر برای مسافران وسوسه انگیز است، اما متأسفانه مهمانداران این گزینه را ندارند. در دوره مهمانداری هواپیما به مهمانداران آموزش داده می‌شود که برای تبدیل شدن به یک مهماندار خوب هواپیما هرگز نمی‌توانند هنگام کار بخوابند مگر اینکه پرواز با مدت زمان مشخص باشد. مثلا موارد استثنایی مانند پروازهای بین المللی یا طولانی مدت که مهمانداران زمان مشخصی برای استراحت دارند.

مواردی از کارهایی که مهمانداران هواپیما نباید انجام دهند در بالا گفته شد. اما باید بدانید که همه این نبایدها به چند مورد بالا ختم نمی‌شود و نکات و قوانین بسیاری در حوزه مهمانداری هواپیما وجود دارد.

این رشته، رشته حساسی است و نباید هیچ گونه اشتباهی در رفتار مهماندار دیده شود، زیرا او تا زمانی که یونیفورم بر تن دارد به عنوان نماینده آن شرکت هواپیمایی است و نباید باعث به وجود آمدن تبلیغات منفی برای شرکت باشد.

کد خبر 249713